Buletyn informacji publicznej
Facebook
Youtube
Instagram
Dla osób z trudnościami w komunikowaniu się
Elektroniczna platforma usług administracji publicznej
Strona Główna
Aktualności
Załatwianie spraw
Ochrona środowiska
Oświata
Przetargi
Projekty
Org. pozarządowe
Nieruchomości
Zarządzanie Kryzysowe
Dane urzędu:
Urząd Miejski w Wołczynie
ul. Dworcowa 1
tel. 77 418 83 40
E-mail: info@wolczyn.pl
EPUAP - Skrytka odbiorcza /qds775s6rf/skrytka
Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek 7.30 - 15.30

Nadchodzące wydarzenia

Aktualności
Miasto i Gmina
Urząd
Mieszkaniec
Turysta
Inwestor

isanderW drugi dzień tegorocznych obchodów XXV Dni Wołczyna, w sobotni wieczór w Wołczyńskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone statuetki "Wołczyńskiego Isandra". Uroczystość poprowadził dyrektor Ośrodka Kultury Rafał Neugebauer. Tego wieczoru statuetki Wołczyńskiego Isandra zostały przyznane już po raz osiemnasty. Wyróżnienie to władze naszego miasta ustanowiły uchwałą Rady Miejskiej 1998 r. Pierwsze wyróżnienia przyznano w 1999 r.

Patronem wołczyńskiej statuetki jest Aleksander Wielki, który w języku perskim zwany był Isandrem. Starożytny wódz, żyjący w IV w. p.n.e., wielki zdobywca wschodu i północnej Afryki. Waleczny, odważny, powszechnie uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości. Nie ulega wątpliwości, że patron statuetki dobrany jest trafnie, ponieważ symbolizuje pracowitość, wytrwałości i co najważniejsze chęć dzielenia się z innymi wszystkich osób bądź firm nominowanych w tym roku do tego honorowego wyróżnienia.
Kapituła, w skład której w tym roku weszli: Waldemar Antkowiak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Wołczynie, Bogusław Adaszyński – Zastpca Burmistrza Wołczyna, Ewa Włos – Dyrektor Gimnazjalno-Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie, Irena Kuśmierz – Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Wołczynie, Krystyna Mazurczak – Radna Rady Miejskiej i Sołtys sołectwa Wierzchy, Bogusław Dorociak – Sołtys sołectwa Bruny,dokonała oceny i analizy wniosków jakie spłynęły do tego wyróżnienia i spośród nominowanych wybrała tegorocznych laureatów do otrzymania statuetki Isandra w poszczególnych kategoriach: promocja miasta i gminy, działalność społeczna i charytatywna, biznes i przedsiębiorczość w działalności rolniczej, biznes i przedsiębiorczość w działalności pozarolniczej.

Nominowanymi w kategorii "Promocja miasta i Gminy Wołczyn" byli:
Patrycja Kozera nauczycielka języka angielskiego z 16-letnim doświadczeniem zawodowym w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Wołczynie, Bożena Kansy mieszkanka Krzywiczyn, której pasją jest malowanie obrazów i pisanie wierszy, Grzegorz Bednarek wołczyński sportowiec, podróżnik i fotograf.
W tym roku, kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Promocja miasta i Gminy Wołczyn" Pani Bożenie Kansy. Nagrodę wręczyła Ewa Włos – dyrektor Gimnazjalno-Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie.

Bożena Kansy - od 33 lat jest mieszkanką Krzywiczyn. Pasją Pani Bożeny Kansy jest malowanie obrazów i pisanie wierszy. Do ołówka i pędzla ciągnęło ją od najmłodszych lat. Jako uczennica chętnie brała udział w konkursach szkolnych jak i tych organizowanych przez kluby rolnika. Obrazy, które powstają spod pędzla Pani Kansy są to głównie portrety, kwiaty, koty, pejzaże, obrazy związane z tematyką mangową, abstrakcje malowane farbami olejnymi lub akrylowymi na płótnie naciągniętym na blejtram. Malarskie dzieła Pani Bożeny Kansy prezentowane są na licznych wystawach takich jak: w Warszawie w Domu Sztuki na Ursynowie UCZTA 2015, we Wrocławiu na wystawie NIUCON V związanej z tematyką Mangową oraz na wystawie BAKA 2013. Kilkakrotnie obrazy wystawiane były w Kluczborskim Muzeum na wernisażu „Sercem Malowane – Twórcze Pasje Kobiet” oraz „Sercem Malowane Kluczbork w Kwiatach”. Zdjęcie obrazu autorstwa Bożeny Kansy zostało opublikowane w tomiku wierszy "Spacery z Eurydyką " Warszawskiego poety Kazimierza Nowackiego. Od 2014 roku Pani Kansy również pisze wiersze liryczne, limeryki, fraszki, teksty satyryczne, których tematyka jest różna: o miłości, o życiu, przemijaniu, pory roku. Do dziś powstało ok. 100 wierszy lirycznych, ok. 250 satyrycznych, 100 fraszek. Wiersze ukazały się w almanachu „Uczta” oraz międzynarodowej antologii satyrycznej „Odwódki”. Pani Bożena ma również autorski udział w Międzynarodowej antologii Stowarzyszenia Autorów Polskich „Kocha się za nic” gdzie zostały zamieszczone wiersze autorów ośmiu krajów takich jak Australii, Niemiec, Anglii, Belgii, Holandii, Szwecji, Litwy i Polski. Jest też pięciokrotną laureatką turnieju jednego wiersza pod auspicjami Stowarzyszenia Autorów Polskich, laureatką konkursu „Wesoły wieżowiec”, zdobywczynią kilku wyróżnień w konkursach literackich m.in. Limerykowisko 2015. Za twórczość satyryczną Pani Bożena Kansy została przyjęta do Partii Dobrego Humoru, jest to wielkie wyróżnienie dla niej ponieważ do tej Partii należą sławni ludzie z całego kraju. Bożena Kansy uczestniczy w wielu spotkaniach poetyckich, gdzie w jej wiersze wsłuchuje się liczna grupa ludzi w każdym wieku. Jej twórczość wielokrotnie była tematem publikacji prasowych i wydawniczych.

Nominowanymi w kategorii "Działalność społeczna i charytatywna" byli:
Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Wołczynie, który udziela całodobową opiekę i leczenie osób, które wymagają stałego nadzoru lekarskiego, Elżbieta Bura mieszkanka Szumu prowadząca od 22 lat własną działalność gospodarczą - sklep spożywczo-przemysłowy.
Kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Działalność społeczna i charytatywna" Pani Elżbiecie Burej. Nagrodę wręczyła Pani Agnieszka Wilczek dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie.

Bura Elżbieta - jest mieszkanką Szumu i prowadzi od 22 lat własną działalność gospodarczą - sklep spożywczo-przemysłowy. Oprócz codziennej pracy zawodowej chętnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Zaangażowanie Pani Elżbiety jest motorem napędzającym wspólną pracę mieszkańców przy przygotowaniu i realizacji różnych przedsięwzięć. Rokrocznie angażuje się w organizację sołeckich festynów, dożynek, spotkań świątecznych. Własną pracą, jak również finansowo wspomaga wiele przedsięwzięć realizowanych przez Radę Sołecką, Radę Parafialną, Ochotniczą Straż Pożarną. Mieszkańcy doceniają jej skromność i zaangażowanie w lokalne inicjatywy i wiedzą, że mogą liczyć na jej wsparcie, dobrą radę i pomoc.

Nominowanymi w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność rolnicza" byli:
Hubert Olejnik właściciel gospodarstwa rolnego w Szumie oraz Tomasz Burban właściciel gospodarstwa rolnego w Ligocie Wołczyńskiej.
Kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność rolnicza" gospodarstwu rolnemu Pana Tomasza Burbana z Ligoty Wołczyńskiej. Nagrodę wręczył Pan Bogusław Adaszyński zastępca burmistrza Wołczyna.

Tomasz Burban - mieszkaniec Ligoty Wołczyńskiej, który w 1998 roku przejął gospodarstwo rolne po rodzicach, wówczas 22 hektarowe. Obecnie prowadzi działalność rolniczą na 96 hektarach. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną. W strukturze zasiewów w gospodarstwie przeważają: pszenica, rzepak , kukurydza, jęczmień, oraz buraki. Do uprawy zasiewów gospodarstwo używa nowoczesnego sprzętu rolniczego. W 2015 roku w gospodarstwie Pana Tomasza Burbana obsiane było: 22 ha rzepakiem, 30 ha kukurydzą, 30 ha pszenica, 14 ha jęczmieniem oraz 5 ha burakami. W tym też roku gospodarstwo wykazało się następującą wydajnością – sprzedano 100 ton rzepaku, 140 ton kukurydzy, 210 ton pszenicy, 40 ton jęczmienia oraz 200 ton buraków. W swoim gospodarstwie Pan Tomasz stawia na ekologię oraz dobre praktyki rolnicze. Oprócz pracy w gospodarstwie rolnym udziela się społecznie i bierze czynny udział w pracach na rzecz lokalnej społeczności. Wspiera również charytatywnie wiele przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy.

Nominowanymi w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność pozarolnicza" byli:
ALUPERFEKT Sp. z o.o. firma zajmująca się produkcją stolarki aluminiowej z siedzibą w Wołczynie, WIDJO firma produkująca cementowe płytki elewacyjne z siedzibą w Wierzchach, Zbigniew Nowak prowadzący działalność handlową związaną ze sprzedażą zboża nieprzetworzonego, nasion, pasz dla zwierząt oraz olejów, smarów, plandek, sznurków do maszyn rolniczych.
Kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność pozarolnicza" firmie ALUPERFEKT Sp. z o. o. z Wołczyna. Nagrodę wręczył Pan Kazimierz Musiałek właściciel firmy Euro - Kam z Wołczyna.

ALUPERFEKT Sp. z o.o. - firma z siedzibą w Wołczynie, która powstała w 2011 roku.
Filarem działalności firmy jest produkcja stolarki aluminiowej. Na dzień dzisiejszy firma zatrudnia 11osób, jest to kadra techniczna z długoletnim doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami, gotowa do realizacji nawet najtrudniejszych zadań. Wyroby firmy trafiają do odbiorców z Europy południowej, zachodniej oraz Skandynawii. Firma ALUPERFEKT to także okna i drzwi PCV, drzwi wewnętrzne, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, parapety, bramy garażowe, żaluzje, zadaszenia szklano – stalowe oraz wiele innych produktów tej branży.
Wszystkie produkty oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dopasowanie ich do różnych wnętrz, od tradycyjnych do awangardowych, tworząc niepowtarzalna atmosferę. W trakcie działalności firmy, zdobyte zaufanie szerokiej rzeszy klientów indywidualnych i hurtowych, firm prywatnych oraz instytucji w kraju i poza granicami pozwala na dalszy rozwój firmy, zwiększaniu zatrudnienia i poszerzaniu profilu produkcji. Produkty firmy powstają w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne z wykorzystaniem wszystkich dostępnych na rynku materiałów, co pozwala tworzyć szeroką ofertę handlową dla najbardziej wymagających klientów. Firma ALUPERFEKT działająca na terenie miasta, nie jest również obojętna na potrzeby lokalnej społeczności, jest sponsorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Zawsze w miarę możliwości stara się pomagać najbardziej potrzebującym.

Kapituła przyznała w tym roku również statuetkę "SUPER Wołczyńskiego Isandra". Otrzymał ją Hubert Olejnik, który prowadzi gospodarstwo rolne w Szumie. Przejęte po rodzicach 1982 roku niewielkie - 10 ha gospodarstwo, obecnie powiększyło się do własnego areału 150 ha, a łącznie z dzierżawą liczy 230 ha. Głównym działem produkcji są krowy mleczne. Ogółem hoduje 430 szt. bydła. Roczna produkcja mleka przekracza 1 700 000 kg. Od 14 lat mleko odbiera firma „DANONE”. Dodatkowo w gospodarstwie uprawia się 60 ha kukurydzy i zboża na paszę dla zwierząt. Dzięki funduszom unijnym został całkowicie zmodernizowany park maszynowy oraz wybudowano budynki gospodarcze.

Uroczystą galę uświetnił występ zespołu OPOLE QUARTET w składzie: Arkadiusz Czyżewski (I skrzypce), Maciej Wachowski (II skrzypce), Oleg Konowałow (altówka), Mikołaj Gałan (wiolonczela).

Wszystkim nominowanym i zwycięzcom "Wołczyńskiego Isandra" serdecznie gratulujemy.

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rozumiem