Na posiedzeniu Kapituły Wołczyńskiego Isandra w składzie: Waldemar Antkowiak – przewodniczący Rady Miejskiej w Wołczynie, Bogusław Adaszyński - zastępca Burmistrza Wołczyna, Ewa Włos – Dyrektor Gimnazjalno – Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie, Irena Kuśmierz – przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Wołczynie, Krystyna Mazurczak – radna Rady Miejskiej w Wołczynie i sołtys sołectwa Wierzchy, Bogusław Dorociak – sołtys sołectwa Bruny dokonano analizy oraz oceny złożonych wniosków do Wołczyńskiego Isandra przyznawanego dla osób, instytucji, organizacji, przedsiębiorców, którzy wyróżniają się aktywnością społeczną i zawodową, przedsiębiorczością oraz promocją regionu. W tegorocznej edycji Kapituła nominowała 9 kandydatów, spośród których wybierze laureatów w trzech kategoriach. Nagrody w postaci statuetki wręczone będą 1 lipca br. podczas uroczystej gali w Wołczyńskim Ośrodku Kultury.
Nominowani w poszczególnych kategoriach:
PROMACJA MIASTA I GMINY WOŁCZYN
Waldemar Heliasz - rodowity wołczynianin, malarz artysta, w tym roku obchodzący 40 – lecie pracy artystycznej. Członek Związku Artystów i Plastyków Polskich Oddział w Opolu. Jak sam mówi, malarstwem zaczął interesować się już w szkole podstawowej. Pierwsze prace wykonywał pod okiem nauczyciela plastyki Pana Kazimierza Struzika. Po szkole średniej zaczął studiować historię sztuki z naciskiem na malarstwo, jednocześnie pogłębiając swój warsztat techniczny i formy malarskie. Pierwszą wystawę swoich prac w 1977 roku prezentował wówczas w Międzyzakładowym Domu Kultury w Wołczynie. Po pierwszych sukcesach na wystawach zaczął poszukiwać formy malarskiej najbardziej odpowiadającej jego osobowości i charakterowi, żeby móc się w tej sztuce wyrażać. Poprzez prace doszedł do techniki malowania impastem – ekspresyjna forma nakładania i malowania szpachlą. Pan Waldemar Heliasz oprócz Wołczyna zaczął organizować wystawy autorskie w innych miastach i galeriach artystycznych. Wystawiał swoje prace m.in. : Galeria AKWARELA w Bytomiu, Galeria NAD STAWEM Opolu, Galeria na zamku w Mosznej, Galeria MIRIAM w Tychach, Galeria SEDLAK W Tarnowskich Górach, Galeria STYL w Głogówku – jedna z najbardziej prestiżowych galerii sztuki Polsce, gdzie swoje prace wystawiali tacy artyści jak Duda Gracz, Beksiński, Pałka. Prezentował również swoje prace poza granicami kraju, w ARTHERNE Essen, w Hassloch partnerskiej gminie w Niemczech, we Francji oraz Holandii. Tematyką wielu prac malarskich był i jest pejzaż miejski Wołczyna, martwa natura, konie, cykle obrazów związanych ze światowym baletem, obrazy o tematyce religijnej (jest autorem drogi krzyżowej w kościele w Jakubowicach), niemniej jednak najlepiej się czuje i jest najbardziej rozpoznawalny poprzez martwe natury. Podczas swojej 40 – letniej pracy artystycznej namalował około 4 tysięcy obrazów. Jest posiadaczem wielu nagród, wyróżnień i podziękowań za udział w wystawach artystycznych oraz wielu podziękowań za pomoc i przekazywanie swoich obrazów na szczytne cele charytatywne dla szkół, instytucji i organizacji kościelnych. Swoją pracownię udostępnia młodzieży szkolnej organizując i prowadząc happeningi malarskie dla chętnych przyszłych artystów. Oprócz malarstwa, druga pasja Pana Waldemara to sport, a szczególnie tenis ziemny. Kład on podwaliny pod budowę kortów tenisowych w Wołczynie i do dzisiaj jest czynnym sportowcem i działaczem w tym sporcie.
Klub Karate Tradycyjnego - działa od 2011 roku. Celem działalności klubu jest promocja karate oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Trening karate to ćwiczenia ogólnorozwojowe połączone z treningiem mentalnym oraz z tradycją wschodnich sztuk walki. Sprzyja to rozwojowi psychofizycznemu dzieci, rozwijając ciało i umysł, a także w dużym stopniu niweluje wady postawy. Organizacja jest członkiem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Klub zrzesza w chwili obecnej 30 członków. Są to dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat, zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Treningi w Klubie odbywają się w grupie początkującej, grupie zaawansowanej, a obecnie prowadzone są także zajęcia ruchowe z elementami Karate Tradycyjnego dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia w klubie prowadzi wykwalifikowana kadra trenerska – Zbigniew Sitarz 5 Dan – instruktor międzynarodowy ITKF, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, były zawodnik kadry Polski oraz Michał Sitarz 1 Dan. W 2016 roku karatecy doczekali się lokalu, w którym powstało w pełni wyposażone dojo. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Wołczyna, sensei Zbigniew Sitarz oraz przedstawiciele rodziców i uczniów. Cała inicjatywa została zrealizowana dzięki wsparciu lokalnych władz, okolicznych firm oraz pracy rodziców. Członkowie klubu biorą udział w licznych zgrupowaniach międzynarodowych i seminariach karate oraz w rozmaitych zawodach. Są to m.in.:
1. Otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny w Głuchołazach
2. Turniej Karate Tradycyjnego dla dzieci i młodzieży o puchar Burmistrza Miasta Oleśnicy
3. Międzynarodowy Turniej dla Dzieci i Młodzieży w Karate Tradycyjnym – Wratislavia Cup
4. Międzynarodowy Turniej o puchar Burmistrza Kluczborka
5. Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Karate Tradycyjnym
6. Międzyklubowy Turniej Karate Tradycyjnego w Gołkowicach
7. Ogólnopolski Turniej Sztuk Walki o Puchar Prezydenta Miasta Zielona Góra
8. Silesia Cup 2016 – Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym
9. Zgrupowania w Kluczborku, Byczynie i Wieluniu prowadzone przez wybitnych szkoleniowców.
Na uwagę zasługuje fakt, że zawodnicy sekcji Karate w Wołczynie prawie ze wszystkich zawodów wracają z medalami, promując tym samym naszą gminę na arenie kraju. W 2016 roku w mistrzostwach Opolszczyzny zawodnicy zdobyli I miejsce w Kategorii 8 - 9 lat chłopców (6-4 kyu) – konkurencja kata, III miejsce w Kategorii 16 - 17 lat dziewcząt (3-1 kyu i dan) – konkurencja kata i kumite oraz III miejsce w Kategorii 16 - 17 lat chłopców (3-1 kyu i dan) – konkurencja kata i kumite. Klub swoją działalnością sportową i osiągnięciami promuje nasz region w kraju jak i za granicą. Od lat upowszechnia tą piękną sztukę samoobrony i jest kuźnią młodych talentów sportowych. Już dwóch zawodników Klubu uzyskało stopień mistrzowski 1 Dan.
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWANA
Urszula Langiewicz - Borysow - od 33 lat pracuje jako lekarz rodzinny w Komorznie. Do Komorzna trafiła szukając nowego miejsca pracy, kiedy tu przyjechała urzekła ją ta miejscowość. Była wiosna, wszystko kwitło i było kolorowo. Już w trakcie studiów dojrzało do niej przekonanie, że praca jako lekarz to jej powołanie. W pracy spędza większość dnia. Lubi to co robi i dlatego nie zauważa upływającego czasu. Pani Urszula nie wyobraża sobie dnia, aby nie pomagać innym, dodaje jej to energii do działania. ażdemu pacjentowi odwiedzającemu jej gabinet okazuje szacunek, zrozumienie, dba o jego dobro bez względu na wiek. Pani Urszula stale rozwija swoją wiedzę uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach w różnych dziedzinach medycyny organizowanych przez ośrodki kliniczne. Pogłębia swoją wiedzę zagłębiając się w literaturze medycznej. Poza sprawami zawodowymi Pani Urszula interesuje się historią ( miejsca historyczne ), a jej hobby na co dzień to uprawa ogrodu. Za jej działalność godną szczególnego uznania w 2011 roku Rada Miejska w Wołczynie nadała Pani Urszuli honorową odznakę „ Zasłużony dla Miasta i Gminy Wołczyn ”. W 2014 roku z rąk starosty kluczborskiego została uhonorowana Medalem Powiatu Kluczborskiego za zaangażowanie oraz zasługi na rzecz społeczeństwa Powiatu, życzliwość, wsparcie i pomoc kombatantom i osobom starszym. Natomiast w 2016 roku zajęła I miejsce w plebiscycie na „Lekarza rodzinnego” w powiecie kluczborskim. Zdobyła również II miejsce w VII edycji plebiscytu „Opolski Hipokrates 2016” w kategorii „Lekarz rodzinny. Poprzez swoją życzliwą pracę, skromność, dobrą radę i przede wszystkim bezinteresowne oddanie zdobyła uznanie wśród mieszkańców.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej - to organizacja pozarządowa działająca przy parafii rzymsko-katolickiej w Wołczynie. Oddział liczy 19 członków i zrzesza parafian w strukturach współpracy kościoła ze świeckimi. Jednym z elementów istotnych dla Akcji Katolickiej jest jej inspiracja duchowo - religijna i moralna. Główne zadania Akcji Katolickiej to m.in.: realizowanie apostolskiego celu kościoła, organizowanie codziennego życia rodzinnego, społecznego, zawodowego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego wg zasad moralnych, podejmowanie wspólne (świeccy i duchowni) działań, aby budować, rozwijać i podkreślać wspólnotę, angażowanie świeckich w organizowanie życia codziennego, społecznego i kościelnego, wdrażanie i uczenie świeckich pracy w zespołach ludzkich, prowadzić działalność pomocową i charytatywną. Oprócz wyżej wymienionych zadań Akcja Katolicka prowadzi szerszą działalność dobroczynną. Niesie pomoc ludziom najbardziej potrzebującym, poprzez zakup leków, opału, środków czystości, przygotowanie paczek żywnościowych na święta. Akcja Katolicka regularnie sprowadza i dokonuje podziału produktów żywnościowych z Kurii Biskupiej w Kaliszu dla osób najmniej zamożnych. Organizuje festyny parafialne pod hasłem „Podaruj dzieciom wakacje”, z których dochód przeznaczany jest na wypoczynek letni dla dzieci z rodzin niezamożnych. Członkowie Akcji aktywnie uczestniczą w życiu duchowym parafii. Wspomagają i współpracują z lokalnym klubem AA, pomagają w wielu przedsięwzięciach kościelnych tj. w dekoracji ołtarzy, w organizacji imprez dla dzieci i ich rodzin, w organizacje imprez dla dzieci i ich rodzin, pomoc w wypełnianiu PIT – ów. Współpracują z parafiami innych wyznań na terenie gminy i powiatu. Wołczyński Oddział Akcji Katolickiej zajmuje szczególne miejsce wśród wszystkich zrzeszeń i ruchów katolickich. Członkowstwo bowiem w tej organizacji to powołanie.
BIZNES I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
DZIAŁALNOŚĆ ROLNICZA
Tomasz Stężały - prowadzi rodzinne specjalistyczne gospodarstwo rolne o pow. 34,5h. Podstawą gospodarstwa jest hodowla kaczek w ilości 21 tys. sztuk rocznie i gęsi w ilości 24 tys. sztuk rocznie. Do prowadzenia hodowli potrzebne były inwestycje i wprowadzenie innowacyjnych technologii, w które rolnik zainwestował środki własne i kredytowe. Gospodarstwo prowadzi również produkcję roślinną, która zabiezpiecza paszę do prowadzenia hodowli, a nadwyżki przeznacza do sprzedaży. Tomasz Stężały jest przykładem młodego rolnika, który oprócz wzorowego prowadzenia gospodarstwa wykazuje się dużym zaangażowaniem społecznym w takich dziedzinach jak sponsorowanie LZS, działalność w OSP.
Andrzej Babiak - długoletni pracownik w firmie rolniczej, od 1975 roku członek RSP Bruny. W latach 2000 – 2016 Prezes Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Brunach. Zarządzana przez Pana Babiaka firma rolnicza zatrudniała 9 osób i prowadziła produkcję roślinną i zwierzęcą. Produkcja zwierzęca była prowadzona w tzw. cyklu zamkniętym. W ostatnich latach średnio sprzedawano ponad 1000 tuczników rocznie, a wydajność produkcji roślinnej z hektara wynosiła :rzepak – 3,5 tony/ha, pszenica - 6 ton/ha, jęczmień – 4,5 tony/ha. W tym czasie zakupiono do firmy 2 kombajny zbożowe, 2 ciągniki oraz inny potrzebny sprzęt rolniczy. Prowadząc firmę rolniczą jako Prezes udzielał się społecznie i charytatywnie biorąc czynny udział w pracach na rzecz lokalnej społeczności. Wspierał również charytatywnie wiele przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy. Od 2017 roku Pan Andrzej Babiak przeszedł na emeryturę, zostawiając Spółdzielnię w dobrej kondycji finansowej i gospodarczej. Jednak nie zaprzestał swojej działalności w firmie, nadal jest członkiem Spółdzielni, jest w stałym kontakcie z zarządem służąc swoim doświadczeniem i pomocą. Również jest wiceprezesem Spółki Wodnej Gminy Wołczyn, oraz członkiem Powiatowego Zarządu Izby Rolniczej w Kluczborku.
DZIAŁALNOŚĆ POZAROLNICZA
Centrum Ubezpieczeniowe MUCHA - Rodzinna firma usługowa prowadząca działalność ubezpieczeniową w szerokim zakresie, współpracująca z większością Towarzystw Ubezpieczeniowych na terenie Polski. Firma powstała w 1999 roku, a założycielami byli Danuta i Jan Muchowie, którzy działalność ubezpieczeniową prowadzili do 2010 roku. Od 2008 roku działalność na płaszczyźnie ubezpieczeń rozpoczęła również ich synowa Magdalena Mucha, która wraz z mężem do dziś prowadzi ubezpieczeniową działalność. Firma Państwa Muchów zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń życiowych, komunikacyjnych, majątkowych, dla osób prywatnych oraz firm. Oferuje też szeroki zakres ubezpieczeń dla rolników. Dewizą firmy jest rzetelna praca na rzecz chronionych ubezpieczeniem osób i ich mienia. Obsługiwana baza klientów to blisko 3 500 podmiotów rocznie. Właściciele biura ubezpieczeń podnoszą swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach dotyczących innowacyjności w prowadzonej działalności ubezpieczeniowej. Oprócz pracy zawodowej w prowadzonej przez siebie firmie, Państwo Muchowie czynnie włączają się w życie kulturalne miasta i gminy. Są sponsorami wielu lokalnych przedsięwzięć, wspierając materialnie imprezy takie jak Dni Wołczyna , Serce dla Wołczyna, pikniki parafialne, imprezy sportowe i wiele innych . Wspomagają charytatywnie tych, którzy najbardziej takiej pomocy potrzebują. Firma za wieloletnią i rzetelną pracę otrzymała wiele wyróżnień i certyfikatów. Jednym z nich jest otrzymany w 2017 roku Certyfikat „Firma Godna Zaufania”.
Firma WIDJO - Firma WIDJO w Wierzchach powstała w 2013 roku. Rodzinną firmę założyła Pani Iwona Karpińską, a głównie prowadzi ją mąż Pani Iwony Wiesław Karpiński. W firmie pracuje również syn Państwa Karpińskich i jest kierownikiem produkcji. Firma powstała przy współpracy z firmą „STEGU” z Jełowej, która do dziś jest strategicznym partnerem firmy „WIDJO”. Na dzień dzisiejszy firma zatrudnia 20 pracowników, w tym 2 kobiety. Większość bo 98 % zatrudnionych pracowników to mieszkańcy gminy Wołczyn. Firma zajmuje się produkcją płytek elewacyjnych cementowych do wewnątrz i zewnątrz budynków. Zajmuje się również wdrażaniem nowych technologii i udoskonaleniem swojej produkcji wraz z pomysłami na nowe innowacyjne produkty w branży płytek elewacyjnych. Firma WIDJO jest jednym z dwóch największych podwykonawców wspomnianej firmy STEGU z Jełowej i dzięki tej współpracy płytki produkowane w Wierzchach trafiają do 36 krajów europejskich. Obecnie firma jest w fazie nowych inwestycji i rozbudowy. Oprócz hal po byłej spółdzielni rolniczej gdzie od początku działalności trwa produkcja, wybudowała halę produkcyjną o pow. 240 m2 . W planach firmy jest poszerzenie działalności produkcyjnej w okresie najbliższych 2 lat o 70 %, a co za tym idzie zwiększenie zatrudnienia docelowo do 40 osób. Inwestowanie w nowoczesny park maszynowy pozwala firmie na planowanie zwiększenia produkcji i zatrudnienia. Obecnie na wyposażeniu firmy jest m.in. 5 betoniarek planetarnych, wartość jednej to 40 tys. euro, oraz wielofunkcyjny nowoczesny wózek widłowy. Firma WIDJO w najbliższej przyszłości planuje wdrożenie programu innowacyjności pod katem ulepszenia produkcji, polegającym na poprawieniu jakości, warunków pracy oraz wydajności. Program ten realizowany będzie we współpracy z firmą STEGU z Jełowej i finansowany ze środków Unii Europejskiej. Oprócz działalności produkcyjnej firma Państwa Karpińskich nie jest obojętna na pomoc ludziom potrzebującym. Chętnie wspierają akcje charytatywne, pomagają organizacyjnie i finansowo. Pomoc innym jest dla nich czymś naturalnym i często z własnej skromności nie chcą o niej mówić na głos.
Szkolenie kierowców - Zbigniew Tymkiewicz - Firma szkoleniowa założona w 1990 roku przez Pana Zbigniewa Tymkiewicza. Dzisiaj działająca jako firma rodzinna prowadzona przez w/w Pana Zbigniewa i syna Michała. Firma prowadzi szkolenie kierowców na kategorie ABT oraz B+E. Rocznie szkolenie przechodzi w firmie od 120 do 160 kandydatów na kierowców. Do dyspozycji kursantów firma posiada 4 samochody, 3 motycykle i ciągnik. Szkolenia teoretyczne kursantów są prowadzone w przystosowanych do tego celu salach wykładowych. Zbigniew Tymkiewicz jest także prezesem Opolskiego Stowarzyszenia Instruktorów Nauki Jazdy, należy również do Polskiej Federacji Szkół Kierowców. Szkoła kierowców Pana Tymkiewicza współpracuje z wieloma szkołami nauki jazdy w Europie. Corocznie prowadzone są spotkania takich ośrodków szkoleniowych podczas których uczestnicy wymieniają się poglądami, doświadczeniem i nowościami technicznymi w doskonaleniu szkolenia kandydatów na kierowców. Szkoła kierowców z Wołczyna uczestniczyła w takich spotkaniach m.in. we Francji, na Węgrzech, w Niemczech czy Słowacji. Szkoła nauki jazdy Pana Tymkiewicza szkoli nie tylko mieszkańców gminy i okolic. Kursy szkoleniowe odbyli tutaj również obywatele Ukrainy, Grecji, Włoch, Egiptu czy Portugali. Oprócz swojej podstawowej działalności, firma prowadzona przez Panów Tymkiewiczów nie jest obojętna na wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych i charytatywnych.