Rezerwaty i pomniki przyrody
Dla ochrony najbardziej naturalnych fragmentów leśnych ekosystemów w Gminie Wołczyn utworzono dwa rezerwaty przyrody:
Rezerwat "Komorzno" utworzony w 1960 r., o powierzchni 3,74 ha chroni drzewostan w wieku do 190 lat o cechach żyznej buczyny niżowej (buczyna pomorska). Gatunkiem panującym jest buk w wieku od 30 do 185 lat osiągający 36 m wysokości o przeciętnej pierśnicy 72 cm. W starym drzewostanie mieszanym rośnie w towarzystwie kilkudziesięciu dorodnych jodeł najwspanialszy okaz tego gatunku - ma przeszło 4 metry w obwodzie, dochodzi do 60 metrów wysokości.
Teren wokół Komorzna zaliczany jest do krainy Wzgórz Trzebnickich. W niektórych oddziałach leśnych w pobliżu Komorzna spotkać można ponadto okazałe buki pospolite, których pień w obwodzie potrafi opasać dopiero trzech dorosłych ludzi. Jeden z nich - Buk zwyczajny, którego wiek szacuje się na 320 lat, został uznany za pomnik przyrody. W obrębie wsi zachowały się także wiekowe aleje dębowe obsadzone drzewostanem liczącym ponad sto lat oraz pojedyncze okazy tego gatunku pamiętające czasy napoleońskie.
Podróżnych przejeżdżających przez Komorzno urzeka swą urodą, szczególnie w maju, aleja kasztanowa, ciągnąca się aż do Ignacówki III (woj. wielkopolskie). Jest to prawdopodobnie najdłuższa aleja kasztanowa w Polsce.
Rezerwat "Krzywiczyny", założony w 1969 r., o powierzchni 19,84 ha chroni las mieszany z domieszką jodły (Abies alba) w wieku do 180 lat na krańcach jej pn. zasięgu na Śląsku.
Pomniki przyrody:
a) sosna pospolita i jodła - 200 lat, 252 i 311 cm obwodu, 27 i 30 m wys.
b)sosna pospolita - 200 lat, 270 cm obwodu, 34 m wys.
Aleja Kasztanowcowa w Komorznie
Jest ona jedną z najdłuższych alei kasztanowcowych w Polsce. "Kasztanowcowa" a nie "kasztanowa", ponieważ drzewo oznajmiające początek egzaminów maturalnych i optimum wiosny to kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum. Gatunek ten pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, a w całej Europie jest uprawiany już od poczatku XVI wieku.