Gmina Wołczyn położona jest w północnej części województwa opolskiego i należy do powiatu kluczborskiego. Jest to gmina miejsko-wiejska. Powierzchnia gminy wynosi 241 km ², co plasuje ją na czołowym miejscu wśród gmin Opolszczyzny. Gmina liczy ok.14.000 mieszkańców.
Na terenie gminy znajduje się jeden ośrodek miejski – Wołczyn, który liczy sobie blisko 750 lat. Osada jaka istniała w miejscu dzisiejszego Wołczyna otrzymała prawa miejskie z rąk księcia Henryka III Wrocławskiego w 1261 r. Przez Wołczyn przebiegał szlak handlowy Kraków-Kluczbork-Wrocław. Wołczyn był miastem książęcym władców z dynastii Piastów: brzeskich, świdnickich i opolskich. Następnie aż na 300 lat przeszedł w ręce prywatne – magnackiego rodu Poradowskich, potem we władanie cesarzy pruskich Fryderyka II i Fryderyka III. Po II wojnie św. nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu w Wołczynie, co stawiało miasto w czołówce najbardziej uprzemysłowionych ośrodków Europy.
Atutami gminy jest: czysta woda, zdrowe powietrze, nieskażone środowisko naturalne, wiele terenów umożliwiających zdrowy wypoczynek. Ziemia wołczyńska bogata jest również w piękne lasy o różnorodnym drzewostanie, obfitujące w zwierzynę i malownicze rzeczki. Atrakcyjność tych lasów potwierdza 28 zaewidencjonowanych pomników przyrody. Dla ochrony najcenniejszych elementów ekosystemów leśnych na terenie gminy Wołczyn utworzono dwa rezerwaty przyrody: " Komorzno" i „Krzywiczyny" oraz użytek ekologiczny „Rozalia" na terenie miejscowości Komorzno. Lasy znajdujące się w południowej części gminy są częścią Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Najcenniejszym bogactwem naturalnym znajdującym się na terenie Gminy Wołczyn są obfite zasoby leczniczych, termalnych wód solankowych. Gmina intensywnie dąży do zagospodarowania tego niezwykłego bogactwa. Na terenie będącym przedmiotem oferty inwestycyjnej, dokonano odwiertu celem badania zasobów wód termalnych, które określono jako solankę chlorowo-sodowo-wapniową, bromkową, żelazistą, borową 2,33%. Temperatura wody wynosi 43,5 C a w jej skład wchodzi: Cl, Na, Ca, Br, Fe i Be. Wysoka temperatura kwalifikuje ją do wód gorących (hypertemalnych). W opinii Instytutu Medycyny Uzdrowiskowej w Poznaniu solankę wołczyńską można by zastosować zarówno do kąpieli jak i do inhalacji. Stwarza to gminie Wołczyn duże możliwości rozwoju szczególnie w obszarze turystyki.
Zasięg geograficzny Gminy Wołczyn
Położenie Gminy Wołczyn na tle województwa opolskiego