Na posiedzeniu Kapituły Wołczyńskiego Isandra w składzie: Waldemar Antkowiak – przewodniczący Rady Miejskiej w Wołczynie, Bogusław Adaszyński - zastępca Burmistrza Wołczyna, Ewa Włos – Dyrektor Gimnazjalno – Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie, Irena Kuśmierz – przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Wołczynie, Krystyna Mazurczak – radna Rady Miejskiej w Wołczynie i sołtys sołectwa Wierzchy, Bogusław Dorociak – sołtys sołectwa Bruny dokonano analizy oraz oceny złożonych wniosków do Wołczyńskiego Isandra przyznawanego dla osób, instytucji, organizacji, przedsiębiorców, którzy wyróżniają się aktywnością społeczną i zawodową, przedsiębiorczością oraz promocją regionu. W tegorocznej edycji Kapituła nominowała 10 kandydatów, spośród których wybierze laureatów w trzech kategoriach. Nagrody w postaci statuetki wręczone będą 25 czerwca br. podczas uroczystej gali w Wołczyńskim Ośrodku Kultury.
Oto sylwetki nominowanych w poszczególnych kategoriach.
PROMOCJA MIASTA I GMINY WOŁCZYN:
Grzegorz Bednarek - sportowiec, podróżnik i fotograf mieszkający w Wołczynie. Poprzez swoje pasje i zainteresowania niejednokrotnie, czynnie i pośrednio promował gminę Wołczyn w Polsce i za granicą. W 2011r. jako jedyny Polak brał udział w górskim maratonie The North Face Lavaredo Ultra Trail we Włoskich Dolomitach, który jest uznawany za jeden z najtrudniejszych w Europie. W ostatnich latach zorganizował kilka ekstremalnych wypraw. Motocyklem przemierzył kilkanaście tysięcy kilometrów odwiedzając takie kraje jak: Rosja, Mongolia, Maroko czy Gruzja. W 2015r. razem z panem Adamem Błaszczykiewiczem odbył podróż do Tadżykistanu i Kazachstanu. Podczas przejazdu przez wiele miejscowości, wzbudził podziw i zainteresowanie lokalnych społeczności, które z zaciekawieniem przyjmowały osoby z dalekiej Polski, tudzież z Wołczyna.
Każdą z wypraw nagłaśniały media lokalne, a także ogólnokrajowe serwisy informacyjne: TVP info, Teleexpress, czy Pytanie na Śniadanie.
Pani Bożena Kansy - od 33 lat jest mieszkanką Krzywiczyn. Pasją Pani Bożeny Kansy jest malowanie obrazów i pisanie wierszy. Do ołówka i pędzla ciągnęło ją od najmłodszych lat. Obrazy, które powstają spod pędzla Pani Kansy są to głównie portrety, kwiaty, koty, pejzaże, obrazy związane z tematyką mangową, abstrakcje malowane farbami olejnymi lub akrylowymi na płótnie naciągniętym na blejtram. Malarskie dzieła Pani Bożeny Kansy prezentowane są na licznych wystawach takich jak: w Warszawie w Domu Sztuki na Ursynowie UCZTA 2015, we Wrocławiu na wystawie NIUCON V związanej z tematyką Mangową oraz na wystawie BAKA 2013. Kilkakrotnie obrazy wystawiane były w Kluczborskim Muzeum na wernisażu „Sercem Malowane – Twórcze Pasje Kobiet” oraz „Sercem Malowane Kluczbork w Kwiatach”. Zdjęcie obrazu autorstwa Bożeny Kansy zostało opublikowane w tomiku wierszy "Spacery z Eurydyką " Warszawskiego poety Kazimierza Nowackiego.
Od 2014 roku Pani Kansy również pisze wiersze, których tematyka jest różna: o miłości, o życiu, przemijaniu, pory roku. Do dziś powstało ok. 100 wierszy lirycznych, ok. 250 satyrycznych, 100 fraszek. Wiersze ukazały się w almanachu „Uczta” oraz międzynarodowej antologii satyrycznej „Odwódki”. Pani Bożena ma również autorski udział w Międzynarodowej antologii Stowarzyszenia Autorów Polskich „Kocha się za nic” gdzie zostały zamieszczone wiersze autorów ośmiu krajów takich jak Australii, Niemiec, Anglii, Belgii, Holandii, Szwecji, Litwy i Polski. Jest też pięciokrotną laureatką turnieju jednego wiersza pod auspicjami Stowarzyszenia Autorów Polskich, laureatką konkursu „Wesoły wieżowiec”, zdobywczynią kilku wyróżnień w konkursach literackich m.in. Limerykowisko 2015.
Za twórczość satyryczną Pani Bożena Kansy została przyjęta do Partii Dobrego Humoru, do której należą artyści z całego kraju. Bożena Kansy uczestniczy w wielu spotkaniach poetyckich, gdzie w jej wiersze wsłuchuje się liczna grupa ludzi w każdym wieku. Jej twórczość wielokrotnie była tematem publikacji prasowych i wydawniczych.
Patrycja Kozera - jest nauczycielką języka angielskiego z 16-letnim doświadczeniem zawodowym w Publicznej Szkole Podstawowej nr. 2 w Wołczynie. Realizatorka projektów E-Twinning, które dały możliwość uczniom nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami z różnych krajów europejskich, takich jak m.in. Szwecja, Niemcy, Hiszpania, Włochy. Na zaproszenie szkoły tureckiej w latach 2012 - 2014 realizowała z uczniami partnerski projekt Comenius z siedmioma krajami partnerskimi: Polska, Niemcy, Czechy, Hiszpania, Rumunia, Turcja i Włochy. Te działania przyczyniły się do podpisania aktu partnerstwa szkół ze szkołą niemiecką Erich Fried Gesamtschule w Herne.
W 2015 r. Patrycja Kozera koordynowała również projekt dotyczący szkoleń kadry nauczycielskiej w ramach Erasmus Plus-POWER umożliwiający nauczycielom dwutygodniowy kurs języka angielskiego w Wielkiej Brytanii.
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA:
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Wołczynie - jest zakładem stacjonarnym udzielającym całodobowej opieki i leczenia osób, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania, leczenia pooperacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym wymagają stałego nadzoru lekarskiego, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji.
Na dwóch kondygnacjach ZOL dysponuje 35 miejscami w pokojach 2-3 osobowych, pokojami dziennego pobytu z RTV, salą rehabilitacyjną, łazienką wyposażoną w wannę z hydromasażem.
W celu polepszania funkcjonalności zakładu i bezpieczeństwa chorych, na bieżąco pozyskiwany jest niezbędny sprzęt medyczny, min. z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym łóżka z materacami, podnośnik elektryczny do przenoszenia chorych, wózki inwalidzkie do transportu chorych, rower rehabilitacyjne.
Profesjonalna praca oraz wielkie zaangażowanie całego personelu i wolontariuszy, w tym Koła Wolontariatu z Gimnazjalno - Licealnego Zespołu Szkół przyczynia się do codziennego pobudzania pacjentów do aktywności ruchowej i udziału w życiu placówki. W społeczności zakładu panuje duch rodzinny. Relacje między personelem i pacjentami naznaczone są serdecznością i współczuciem, gdzie wszyscy są wrażliwi na wszystkich i gotowi do niesienia pomocy, by uśmierzyć ból fizyczny, psychiczny i moralny.
Bura Elżbieta - jest mieszkanką Szumu i prowadzi od 22 lat własną działalność gospodarczą - sklep spożywczo-przemysłowy. Własną pracą, jak i finansowo wspomaga chętnie wiele przedsięwzięć realizowanych przez Radę Sołecką, Radę Parafialną, Ochotniczą Straż Pożarną. Angażuje sie w organizację sołeckich festynów, dożynek, spotkań świątecznych.
BIZNES I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ:
DZIAŁALNOŚĆ ROLNICZA
Hubert Olejnik - mieszka i prowadzi gospodarstwo rolne w Szumie. Przejęte po rodzicach 1982 roku niewielkie - 10 ha gospodarstwo, obecnie powiększyło się do własnego areału 150 ha, a łącznie z dzierżawą liczy 230 ha. Głównym działem produkcji są krowy mleczne. Ogółem hoduje 430 szt. bydła. Roczna produkcja mleka przekracza 1 700 000 kg. Od 14 lat mleko odbiera firma „DANONE”. Dodatkowo w gospodarstwie uprawia się 60 ha kukurydzy i zboża na paszę dla zwierząt. Dzięki funduszom unijnym został całkowicie zmodernizowany park maszynowy oraz wybudowano budynki gospodarcze.
Tomasz Burban - mieszkaniec Ligoty Wołczyńskiej, który w 1998 roku przejął gospodarstwo rolne po rodzicach, wówczas 22 hektarowe. Obecnie prowadzi działalność rolniczą na 96 hektarach oraz 16 hektarach dzierżawionych. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną. W strukturze zasiewów w gospodarstwie przeważają: pszenica, rzepak , kukurydza, jęczmień, oraz buraki. Do uprawy zasiewów gospodarstwo używa nowoczesnego sprzętu rolniczego. W 2015 roku w gospodarstwie Pana Tomasza Burbana obsiane było: 22 ha rzepakiem, 30 ha kukurydzą, 30 ha pszenica, 14 ha jęczmieniem oraz 5 ha burakami. W tym też roku gospodarstwo wykazało się następującą wydajnością – sprzedano 100 ton rzepaku, 140 ton kukurydzy, 210 ton pszenicy, 40 ton jęczmienia oraz 200 ton buraków. W swoim gospodarstwie Pan Tomasz stawia na ekologię oraz dobre praktyki rolnicze.
Oprócz pracy w gospodarstwie rolnym udziela się społecznie i bierze czynny udział w pracach na rzecz lokalnej społeczności. Wspiera również charytatywnie wiele przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy
DZIAŁALNOŚĆ POZAROLNICZA:
ALUPERFEKT SP. Z O.O. - firma z siedzibą w Wołczynie, która powstała w 2011 roku. Filarem działalności firmy jest produkcja stolarki aluminiowej. Na dzień dzisiejszy firma zatrudnia 11osób, jest to kadra techniczna z długoletnim doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami, gotowa do realizacji nawet najtrudniejszych zadań. W ofercie konstrukcji aluminiowych firma posiada systemy otworowe, fasadowe oraz systemy ogrodów zimowych takich dostawców jak: YAWAL, SCHUCO, PONZIO. Od stycznia 2014 roku firma ALUPERFEKT znajduje się w gronie producentów ślusarki aluminiowej PPOŻ, posiadając na to odpowiednie certyfikaty. Wyroby firmy trafiają do odbiorców z Europy południowej, zachodniej oraz Skandynawii. Firma ALUPERFEKT to także okna i drzwi PCV, drzwi wewnętrzne, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, parapety, bramy garażowe, żaluzje, zadaszenia szklano – stalowe oraz wiele innych produktów tej branży.
Wszystkie produkty oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dopasowanie ich do różnych wnętrz, od tradycyjnych do awangardowych, tworząc niepowtarzalna atmosferę. W trakcie działalności firmy, zdobyte zaufanie szerokiej rzeszy klientów indywidualnych i hurtowych, firm prywatnych oraz instytucji w kraju i poza granicami pozwala na dalszy rozwój firmy, zwiększaniu zatrudnienia i poszerzaniu profilu produkcji. Produkty firmy powstają w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne z wykorzystaniem wszystkich dostępnych na rynku materiałów, co pozwala tworzyć szeroką ofertę handlową dla najbardziej wymagających klientów.
Firma ALUPERFEKT działająca na terenie miasta, nie jest również obojętna na potrzeby lokalnej społeczności, jest sponsorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Zawsze w miarę możliwości stara się pomagać najbardziej potrzebującym.
Firma WIDJO - powstała w 2013 roku w Wierzchach jako rodzinna firma Państwa Karpińskich. Na dzień dzisiejszy firma zatrudnia 20 pracowników. Firma zajmuje się produkcją płytek elewacyjnych cementowych do wewnątrz i zewnątrz budynków. Zajmuje się również wdrażaniem nowych technologii i udoskonaleniem swojej produkcji wraz z pomysłami na nowe innowacyjne produkty w branży płytek elewacyjnych. Firma WIDJO jest jednym z dwóch największych podwykonawców firmy STEGU z Jełowej i dzięki tej współpracy płytki produkowane w Wierzchach trafiają do 36 krajów europejskich. Obecnie firma jest w fazie nowych inwestycji i rozbudowy. Oprócz hal po byłej spółdzielni rolniczej gdzie od początku działalności trwa produkcja, wybudowała halę produkcyjną o pow. 240 m2 . W planach firmy jest poszerzenie działalności produkcyjnej w okresie najbliższych 2 lat o 70 %, a co za tym idzie zwiększenie zatrudnienia docelowo do 40 osób. Inwestowanie w nowoczesny park maszynowy pozwala firmie na planowanie zwiększenia produkcji i zatrudnienia. Obecnie na wyposażeniu firmy jest m.in. 5 betoniarek planetarnych, wartość jednej to 40 tys. euro, oraz wielofunkcyjny nowoczesny wózek widłowy.
Oprócz działalności produkcyjnej firma Państwa Karpińskich nie jest obojętna na pomoc ludziom potrzebującym. Chętnie wspierają akcje charytatywne, pomagają organizacyjnie i finansowo.
Zbigniew Nowak - jest jednym z najdłużej działających przedsiębiorców w gminie Wołczyn. Od 1987 r. prowadzi nieprzerwanie działalność gospodarczą. W początkach działalności były to usługi transportowe. Od 2002 roku prowadzi działalność handlową związaną ze sprzedażą zboża nieprzetworzonego, nasion, pasz dla zwierząt oraz olejów i smarów do maszyn rolniczych, a także ubrań, plandek, sznurków do maszyn rolniczych. Artykułami rolniczymi zaopatruje mieszkańców trzech powiatów Kluczbork, Opole, Namysłów.
Od czterech kadencji jest w radzie sołeckiej. Udziela się również charytatywnie i wspiera lokalne imprezy kulturalne.