Dnia 28.10.2015 r. w świetlicy szkolnej SP im. Orła Białego w Wierzbicy Górnej odbyło się spotkanie z Bogusławem Bardonem i prezentacja albumu żeglarskiego „Moja rzeka Odra”, dla uczniów z klas IV- VI , w ramach programu autorskiego Marty Wołczyk oraz Aliny Lech „Kto mi da skrzydła?- spotkania z ciekawymi ludźmi”. (Było to 12 spotkanie w ramach programu).
Pan Bogusław urodził się w Wierzbicy, to tutaj są jego korzenie, dlatego tym bardziej nam przyjemnie, że zechciał odwiedzić naszą szkołę i opowiedzieć dzieciom o sobie i swoich zainteresowaniach, bo to o nich głównie mówił podczas spotkania. Ale nie tylko..
Przypomniał również uczniom o wartościach jakimi powinni się kierować w swoim życiu. Zacytował słowa Jana Pawła II:
„Strzeżcie ojczyzny jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły, strzeżcie,
gdyż ktoś obcy, może jedynie na nowo nas zniewolić.
Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie.
Jesteśmy im winni pamięci i trwania, że Słowianin zawsze ojczyznę kocha nad życie”.
Zarówno ten cytat jak i wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?, który uczniowie też znają i który wspólnie w formie dialogu został zarecytowany pojawiły się na zakładkach, które Pan Bardon przywiózł w prezencie dla uczniów naszej szkoły. Dzieci otrzymały również pocztówkę z rysunkiem statku BARD oraz flagami międzynarodowego kodu sygnałowego, na których po spotkaniu poprosiły o autograf.
Nasz gość szybko nawiązał kontakt z uczniami, od początku spotkania zainteresował dzieci swoimi opowieściami. Siedziały one w skupieniu i z zaciekawieniem czekały na kolejne wątki opowiadań. Pan Bardon na chwile przeniósł dzieci do swojego żeglarskiego świata. Naśladowały one odgłosy fal. Dowiedziały się jak wygląda statek, jakie przygotowania trzeba poczynić zanim się wypłynie w rejs i jakie środki ostrożności zachować płynąc. Otrzymały też krótki instruktarz pierwszej pomocy: miały okazje zobaczyć jak wygląda koło ratunkowe, czy kapok i usłyszały jak te akcesoria mogą się przydać, gdy trzeba ratować komuś życie. Na przykładzie albumu „Moja rzeka Odra” Pan Bogusław opowiedział o swoich rejsach i przygodach statkiem BARD, który własnymi siłami i z pomocą przyjaciół zbudował oraz dlaczego tak kocha żeglugę.
Spotkanie było bardzo udane, dzieci miały mnóstwo pytań do naszego Gościa, na które chętnie i z uśmiechem odpowiadał. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejka po autograf zdawała się nie mieć końca...
Życiorys: Bogusław Bardon urodził się 14 maja 1948 roku w Wałdzie – Wierzbica Górna. W 1968 roku brał udział w wydarzeniach marcowych, stając w obronie studentów i profesorów, bitych przez oddziały Milicji Obywatelskiej podczas strajków i demonstracji na uczelniach. Wraz z Andrzejem Kotasińskim i Bogusławem Makaruchą organizował kolportaż ulotek i pomoc dla represjonowanych. Żeglując jachtem Bies na trasie Szczecin-Harwich, przewoził do Polski wydane w Londynie dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. W 1980 roku został zatrzymany przez MO we Wrocławiu za manifestowanie poparcia dla akcji strajkowej. Uczestniczył w zjeździe założycielskim NSZZ „Solidarność” w Gdańsku; był członkiem komisji porozumiewawczej. Był założycielem i pierwszym przewodniczącym MKZ NSZZ „Solidarność” w Opolu. W 1981 roku został internowany w obozie Opole, Nysa, Wrocław, Grodków. Po wyjściu z więzienia uczestniczył w licznych manifestacjach przeciw wprowadzeniu stanu wojennego, m.in. w Gdańsku i Bydgoszczy, skąd przewoził do Opola bibułę i prowadził kolportaż wydawnictw niezależnych. Jest organizatorem spotkań działaczy niepodległościowych. Założyciel Stowarzyszenia Pamięci Narodowej Osób Represjonowanych w PRL z siedzibą w Opolu. Autor książek i opracowań.: m.in.: Ocenzurowane Lata, Nauczyciel Opolan Biskup Antoni Adamiuk, Długi cień Peerelu- Opolskie Zeszyty Pamięci Narodowej- Śpiewnik Internowanych, itd.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku Rada Miasta Opola nadała mu tytuł: zasłużony obywatel miasta Opola. Z zamiłowania żeglarz i motocyklista.
Szkoła Podstawowa w Wierzbicy Górnej