Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych było sołectwo Szymonków, a Starostami Anna i Przemysław Panicz.
W niedzielę 6 września 2015 r. pięknie udekorowana wieś Szymonków przywitała zaproszonych gości i wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w tegorocznych Dożynkach Gminnych.
O godz. 13:00 odbyła się uroczysta Msza Święta Dożynkowa w intencji rolników, którą koncelebrowali ks. Prałat Marian Biskup z Wrocławia oraz Proboszcz Tomasz Płukarski z Szymonkowa. Po mszy orkiestra dęta z Bażan poprowadziła korowód dożynkowy wraz z pięknie wykonanymi koronami żniwnymi na plac główny uroczystości. Burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek przywitał serdecznie zebranych gości: Posła Na Sejm RP Tomasza Garbowskiego, członka Zarządu Województwa Opolskiego Tomasza Kostusia, księdza Prałata Mariana Biskupa z Wrocławia, Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Butrę, przedstawiciela Starostwa Powiatowego Mieczysława Czaplińskiego, kierowników jednostek oraz dyrektorów zakładów pracy z gminy Wołczyn, radnych Rady Miejskiej, sołtysów wsi, przedstawicieli gospodarstw rolnych, a także Burmistrza partnerskiej gminy Hassloch Lothara Lorch wraz z delegacją, którzy przyjechali na uroczystości dożynkowe do Szymonkowa.
Burmistrz podziękował rolnikom za trud jaki włożyli w tegoroczne żniwa, a na ręce ks. Proboszcza Tomasza Płukarskiego złożył kwiaty dziękując za odprawienie Mszy Świętej.
Podczas trwania uroczystości odbył się konkurs koron żniwnych. Specjalnie powołana komisja oceniała przywiezione przez sołectwa korony.
Pierwsze miejsce zdobyła korona wykonana przez sołectwo Szymonków, drugie miejsce korona wykonana wspólnie przez sołectwo Skałągi i Rożnów. Miejsce trzecie zajęła korona sołectwa Komorzno. W konkursie wyróżnienia otrzymały sołectwa: Świniary Małe, Świniary Wielkie, Szum, Krzywiczyny, Ligota Wołczyńska, Duczów, Wąsice, Wierzbica Górna i Wierzbica Dolna.
Zgodnie ze staropolskim obyczajem, uroczystości dożynkowe wieńczące prace na polach stały się także okazją do podziękowania wyróżniającym się rolnikom.
Na wniosek Burmistrza Wołczyna Jana Leszka Wiącka, zostały przyznane medale „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawane przez Ministra Rolnictwa. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się :
Pan Janusz Kaczmarski z rolnictwem związany jest ponad 40 lat. Wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Rolnego „Kłos” na stanowisku kierowcy. Pracę zawodową rozpoczął w 1977 r. w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Krzywiczynach. Dzięki nieprzerwanej pracy w branży rolniczej posiada doświadczenie, które owocuje szczególnie przy wytężonej pracy w okresie żniwnym.
Pan Jerzy Krawczyk od urodzenia jest mieszkańcem gminy Wołczyn. Gospodarstwo rolne prowadzi na areale 57 ha, które odziedziczył po rodzicach. Zajmuje się produkcją roślinną. Uprawia pszenicę, pszenżyto, jęczmień, rzepak, owies. Posiada 25 arów lasu.
Pan Zdzisław Kubisiak jest mieszkańcem gminy Wołczyn. Pracę w branży rolniczej rozpoczął w 1978 r. w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Komorznie. Z Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną w Brunach związany jest 37 lat. Od 1984 do nadal pracuje na stanowisku kierowcy. Jego długoletnia praktyka i doświadczenie niewątpliwie przyczyniają się do dobrych efektów działalności Spółdzielni.
Pan Ryszard Margoś od urodzenia jest mieszkańcem gminy Wołczyn. Podsiada wykształcenie rolnicze – mechanizator rolnictwa. Gospodarstwo prowadzi na areale 27 ha, które odziedziczył po rodzicach. Zajmuje się produkcją roślinną. Zajmuje się również produkcją zwierzęcą, rocznie hoduje ok. 100 szt. trzody chlewnej. W latach 2003 - 2007 i 2007 – 2011 był członkiem Izby Rolniczej.
Pan Józef Mikołajczyk wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Rolnego „Kłos” w Krzywiczynach. Z rolnictwem związany ponad 40 lat. Pracę zawodową rozpoczął w 1979 r. w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Krzywiczynach po zmianach ustrojowych do dzisiaj pracuje w Przedsiębiorstwie Rolnym na stanowisku kierowcy. Zawsze dyspozycyjny i zaangażowany szczególnie w akcjach agrotechnicznych.
Pan Lesław Stężały od urodzenia jest mieszkańcem gminy Wołczyn. Podsiada wykształcenie rolnicze. Gospodarstwo rolne odziedziczone po rodzicach prowadzi 20 lat. Uprawia 50 ha pól. Zajmuje się hodowlą trzody. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z synem, pomaga mu w hodowli gęsi. Posiada wyspecjalizowany sprzęt do produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Pan Roman Stodolski jest mieszkańcem gminy Wołczyn. Posiada wykształcenie średnie rolnicze. Z Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjna związany jest 28 lat. Od 1978 roku do nadal pracuje na stanowisku kierowcy. Jego długoletnia praktyka i doświadczenie niewątpliwie przyczyniają się do dobrych efektów działalności Spółdzielni.
Pan Eugeniusz Wawryków posiada wykształcenie rolnicze. Z pracą w rolnictwie związany jest od 40 lat. Pracę rozpoczął w 1975 r. w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Wołczynie na stanowisku traktorzysty. Od 1994 r. pracownik Przedsiębiorstwa Rolnego Sp. z o.o. „Agro – Ferm” Wierzbicy Górnej na stanowisku traktorzysty, a od 2003 r. do dnia dzisiejszego kierownik produkcji roślinnej. Swoją prace wykonuje sumiennie i z wielkim zaangażowaniem.
Pan Bronisław Zazula od urodzenia jest mieszkańcem gminy Wołczyn. Posiada wykształcenie rolnicze. Z rolnictwem związany jest od dzieciństwa. Gospodarstwo rolne odziedziczone po rodzicach prowadzi 37 lat. Jest właścicielem 121 ha pól uprawnych. Specjalizuje się produkcją roślinną.
Po oficjalnej części uroczystości nastąpiła część artystyczna. Zaprezentowały się lokalne zespoły i grupy taneczne z Gminy Wołczyn: Dziecięcy Zespół Artystyczny „Wielokropek”, Zespół Pieśni i Tańca „Modrzewiacy”, Zespół „Italia”, Zespół „Wrzos”, Mażoretki „Aurora”, Zespół „Sunrise”. Odbyły się występy uczniów Szkoły Podstawowej z Szymonkowa, Samorządowej Grupy „Buraky” oraz pokaz tańca towarzyskiego Szkoły Tańca „Dance Center”. Na zakończenie imprezy dożynkowej wystąpiła gwiazda wieczoru Zespół „Vegas”.
Szczególne podziękowania składamy Organizatorom Dożynek Gminnych, za ogrom pracy, poświęcony czas, zaangażowanie oraz serce włożone w pielęgnowanie tradycji.