W sobotni wieczór, 27 czerwca 2015 roku w Wołczyńskim Ośrodku Kultury odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 25 - lecia Samorządu Terytorialnego, podczas których zostały wręczone statuetki "Wołczyńskiego Isandra".
Uroczystość poprowadziła Pani Beata Granatowska, dziennikarka i autorka pasm programowych Radia Opole. Burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek dokonał otwarcia uroczystości i przywitał wszystkich przybyłych gości. Wśród nich Panią Barbarę Kamińską doradcę Marszałka Województwa Opolskiego, Pana Piotra Pośpiecha Starostę Kluczborskiego, radnych powiatu kluczborskiego, radnych Rady Miejskiej w Wołczynie, sołtysów, dyrektorów i kierowników zakładów oraz przedsiębiorstw, dyrektorów jednostek organizacyjnych oraz wszystkich nominowanych do otrzymania statuetki "Wołczyńskiego Isandra ". Bardzo serdecznie przywitał delegację z partnerskiej Gminy Hassloch, która przyjechała na obchody XXIV Dni Wołczyna. Statuetki "Wołczyńskiego Isandra" przyznawane są od 1999 roku osobom, przedsiębiorstwom, instytucjom i organizacjom, które wyróżniają się aktywnością społeczną i zawodową, przedsiębiorczością oraz promocją regionu wołczyńskiego. Również i w tym roku spośród nominowanych kapituła wybrała laureatów w poszczególnych kategoriach, którzy otrzymali statuetki.
W skład Kapituły w tym roku weszli: Bogusław Adaszyński – Zastpca Burmistrza Wołczyna, Bogusław Dorociak – Sołtys sołectwa Bruny, Irena Kuśmierz – Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Wołczynie, Krystyna Mazurczak – Sołtys Sołectwa Wierzchy, Waldemar Antkowiak – Przewodnicz Rady Miejskiej w Wołczynie, Ewa Włos – Dyrektor Gimnazjalno-Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie.
Nominowanymi w kategorii "Promocja miasta i Gminy Wołczyn" byli:
Jan Nawrot wołczyński mistrz zegarmistrzowski, Miejski Klub Sportowy w Wołczynie zrzeszający prawie 140 zawodników w 8 drużynach sportowych oraz grupa AN - ONIMY Łucznicy Tradycyjni organizatorzy turniejów łucznictwa tradycyjnego w Wołczynie.
W tym roku, kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Promocja miasta i Gminy Wołczyn" Panu Janowi Nawrotowi. Nagrodę wręczył Pan Piotr Pośpiech Starosta Kluczborski.
Pan Jan Nawrot to wołczyński mistrz zegarmistrzowski. Do dnia dzisiejszego w swojej pracowni konserwatorskiej kontynuuje rodzinną tradycję rozpoczętą przez dziadka. Zawodu zegarmistrza uczył się w latach 70 – tych w Państwowym Przedsiębiorstwie „Jubiler” w Kępnie. Jako jeden z nielicznych fachowców wskrzesza stare, zardzewiałe czasomierze odmierzające czas na wieżach ratuszowych wielu miast. Naprawiał niemal wszystkie zegary wieżowe w okolicy. Miedzy innymi zegar ratuszowy w Namysłowie, Gryfowie Śląskim, w pałacu pod Ostrowcem. Przywrócił też życie zegara na wieży kościoła Św. Teresy w Wołczynie. Czterdziestoletni staż Pana Jana Świadczy o tym, że zawód wykonywany z pasją służy ludziom
Nominowanymi w kategorii "Działalność społeczna i charytatywna" byli:
Elżbieta Garbowska działacz społeczny z Komorzna, Wanda i Ryszard Łuczyńscy społecznicy i bezinteresowni darczyńcy z Wołczyna oraz Ks. Rafał Rydliński od 6 lat proboszcz Parafii Rzymsko - Katolickiej w Skałągach.
Kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Działalność społeczna i charytatywna" Pani Elżbiecie Garbowskiej. Nagrodę wręczył Pan Ryszard Błaszków dyrektor zakładu Lesaffre Polska S.A. w Wołczynie.
Pani Elżbieta Garbowska – jest wiceprezesem zarządu firmy Agrołan w Komorznie. Dodatkowo Pani Elżbieta jest działaczem społecznym i współpracuje ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Odnowy Wsi w Rożnowie. Bierze czynny udział w jego przedsięwzięciach. Szczególną pomoc wykazuje poprzez udostępnienie sprzętu do prac porządkowych prowadzonych w sołectwach. Działa społecznie nie tylko Rożnowie, ale także w Komorznie i Krzywiczynach. Wspiera finansowo remonty kościołów i zabytków oraz organizację imprez kulturalnych realizowanych na terenie sołectwa jak i całej gminy (dożynki, festyny).
Nominowanymi w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność rolnicza" byli:
Ireneusz Lech właściciel gospodarstwa rolnego w Komorznie oraz Dariusz Błaszczyk właściciel gospodarstwa rolnego w Brynicy.
Kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność rolnicza" gospodarstwu rolnemu Pana Dariusza Błaszczyka z Brynicy. Nagrodę wręczył Pan Jacek Baldy prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Wołczynie:
Pan Dariusz Błaszczyk – od 20 lat prowadzi produkcję rolniczą na powierzchni 50 ha w miejscowości Brynica. Gospodarstwo zostało przejęte po rodzicach i od tego czasu nastawione jest na produkcję o kierunku roślinno – zwierzęcym. Specjalizacją gospodarstwa jest hodowla trzody chlewnej. Sprzedaż żywca wieprzowego wyniosła w 2014 roku 12 ton. W 2014 roku gospodarstwo wykazało się następującą wydajnością – sprzedano 100 ton pszenicy, 40 ton jęczmienia, 15 ton pszenżyta, 150 ton kukurydzy i 45 ton rzepaku. Gospodarstwo objęte jest programem rolno środowiskowym „Ochrona gleb i wód”. Pan Dariusz współpracuje z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Oprócz pracy w gospodarstwie rolnym udziela się społecznie – od 2011 pełni funkcję sołtysa Brynicy i bierze czynny udział w pracach na rzecz sołectwa.
Nominowanymi w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność pozarolnicza" byli:
Paweł Mazurek właściciel sklepu z częściami motoryzacyjnymi w Wołczynie, Firma "Auto Zaremba" Andrzeja Zaremby zajmująca się branżą oponiarską w Wołczynie oraz Hurtownia Artykułów Przemysłowych Leszka Culica również w Wołczynie.
Kapituła przyznała statuetkę "Wołczyńskiego Isandra" w kategorii "Biznes i przedsiębiorczość - działalność pozarolnicza" Hurtowni Artykułów Przemysłowych Leszek Culic. Nagrodę wręczył Burmistrz partnerskiej gminy Hassloch.
Hurtownia Artykułów Przemysłowych Leszek Culic – rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku jako firma rodzinna i taki też status ma do dnia dzisiejszego. Firma zajmuje się sprzedażą hurtową artykułów spożywczych, napojów, chemii gospodarczej, artykułów przemysłowych oraz wyrobów tytoniowych. W ofercie hurtowni można znaleźć naprawdę szeroki wybór artykułów w przystępnych cenach. Zaspakaja ona większość potrzeb asortymentowych sklepów, zakładów i instytucji z terenu gminy Wołczyn jak i z terenu gmin sąsiednich. Aby dostosować się do potrzeb klientów hurtownia stara się nieustannie urozmaicać ofertę nie tylko o nowe produkty, ale i promocyjne ceny. Wyróżnia się przede wszystkim kompleksowością działań i wzorową obsługą klienta. Oprócz swojej handlowej działalności, firma prowadzona przez Pana Leszka Culica wspomaga wiele przedsięwzięć społeczno – kulturalnych organizowanych w gminie Wołczyn oraz pomaga osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Kapituła przyznała w tym roku również statuetkę "SUPER Wołczyńskiego Isandra", którą wręczyła Pani Barbara Kamińska reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Otrzymał ją Ksiądz Rafał Rydliński proboszcz parafii Rzymsko - Katolickiej w Skałągach.
To osoba bardzo zaangażowana w życie społeczne wsi Skałągi i Rożnowa. Starannie dba o powierzone mu świątynie. Przez te lata w szczególny sposób zabiegał on o pozyskanie środków na remont zabytkowych kościołów w Skałągach i Rożnowie, które wymagały pilnych prac związanych z ich renowacją. Potrafił zmobilizować mieszkańców parafii do systematycznych, comiesięcznych zbiórek inwestycyjnych, dzięki którym parafia miała częściowe środki do prowadzenia remontów w kościołach. Dziś możemy cieszyć się pięknie odnowionymi świątyniami, które służą lokalnej społeczności i stanowią także atrakcje turystyczne gminy Wołczyn. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Chętnie wykonuje prace społeczne i pomaga przy organizacji lokalnych imprez. Swoją postawą i pracą łączy wszystkich parafian w jedną wspólnotę wiernych.
To osoba bardzo zaangażowana w życie społeczne wsi Skałągi i Rożnowa. Starannie dba o powierzone mu świątynie. Przez te lata w szczególny sposób zabiegał on o pozyskanie środków na remont zabytkowych kościołów w Skałągach i Rożnowie, które wymagały pilnych prac związanych z ich renowacją. Potrafił zmobilizować mieszkańców parafii do systematycznych, comiesięcznych zbiórek inwestycyjnych, dzięki którym parafia miała częściowe środki do prowadzenia remontów w kościołach. Dziś możemy cieszyć się pięknie odnowionymi świątyniami, które służą lokalnej społeczności i stanowią także atrakcje turystyczne gminy Wołczyn. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Chętnie wykonuje prace społeczne i pomaga przy organizacji lokalnych imprez. Swoją postawą i pracą łączy wszystkich parafian w jedną wspólnotę wiernych.
Wszyscy nominowani i zwycięzcy otrzymali od Burmistrza Wołczyna Jana Leszka Wiącka i Zastępcy Burmistrza Bogusława Adaszyńskiego dyplomy, statuetki oraz kwiaty. Uroczystą Galę uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej z Kluczborka nagrodzonych na międzynarodowych konkursach.
Wszystkim nominowanym i zwycięzcom "Wołczyńskiego Isandra" serdecznie gratulujemy.
(na zdjęciu od lewej: Pani Lucyna Szuma odbierająca statutekę w imieniu Jana Nawrota, Dariusz Błaszczyk, Leszek Culic, Elżbieta Garbowska, Ksiądz Rafał Rydliński)