Ponad dwa tysiące Wołczynian, w koronach na głowie, wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który po raz pierwszy przeszedł ulicami miasta

icoW dniu 6 stycznia 2018 r. po raz pierwszy ulicami Wołczyna przeszedł Orszak Trzech Króli. Wzorem innych miast, mieszkańcy Wołczyna dołączyli do ogólnopolskiego Orszaku Trzech Króli, by wspólnie obchodzić Święto Objawienia Pańskiego. W prace organizacyjne tego religijnego wydarzenia włączyła się Parafia Rzymskokatolicka, lokalny samorząd, a także instytucje kulturalne, oświatowe oraz stowarzyszenia, koła i wspólnoty parafialne działające na terenie gminy. Plenerowe widowisko było swoistymi Jasełkami wystawionymi w przestrzeni publicznej przez aktorów grupy teatralnej "14" z Zespołu Szkół w Wołczynie, które wyreżyserowała opiekuna grupy, nauczycielka Anna Kasperczyk. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie ludzi, którzy idą z Trzema Królami. Wśród organizatorów zrodził się pomysł, aby w rolę królów wcielili się burmistrzowie zagranicznych, partnerskich gmin Wołczyna. Zaproszenie to zostało przyjęte przez partnerskie gminy z wielkim entuzjazmem. Rolę Królów odegrał burmistrz Kelemen Márk z węgierskiej gminy Kerekegyháza, zastępca burmistrza Ralf Trösch z niemieckiej gminy Haβloch oraz burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek. 

   Uczestnicy Orszaku, w koronach na głowie spotkali się o godzinie 14.00 w amfiteatrze przy Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po krótkiej inscenizacji wprowadzającej w historię  Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus, uczestnicy Orszaku uformowali barwny korowód. Na czele flagę główną Orszaku niósł strażak Maciej Radwański z OSP w Wąsicach. Za nim jechali jeźdźcy na koniach ze stajni "Ułan" z Bolesławca, wędrowała gwiazda wykonana i niesiona przez mieszkańca Wołczyna Adama Bara, prowadząca do stajenki trzech Mędrców ze Wschodu. Trzy królewskie orszaki: zielony, czerwony i niebieski uformowali uczniowie gminnych szkół, ubrani w barwne szaty przygotowane przez Małgorzatę Bar, Agnieszkę Żurawską i Rafała Nowaka. Królów wiozła bryczka Piotra Zawadzkiego z Krzywiczyn, obok szły alpaki państwa Matuszewskich z Wierzbicy Górnej. Orszak przeszedł ulicami: Rynek, Powstańców, Kluczborska, Opolska, Osiedle Młodych, Dworcowa do stajenki betlejemskiej urządzonej na placu Wolności przy Kościele p.w. Św. Teresy, którą przygotowały nauczycielki Marta Mentek i Małgorzata Kowalik ze Szkoły podstawowej w Wierzbicy Górnej. Tam nastąpił kulminacyjny moment wydarzenia. Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku i złożyli mu dary. Towarzyszyli im uczniowie i młodzież szkół. Na trasie pochodu odbyła się najbardziej rozbudowana scenka - w pałacu Heroda, w który na czas Jasełek zmienił się Wołczyński Ośrodek Kultury. Po scenie finałowej w stajence betlejemskiej, na scenie głównej ustawionej na placu Wolności odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów gminnych szkól.
   Uczestników Orszaku częstowano domowymi wypiekami: pierniczkami, ciastami, rogalikami i pączkami, które upiekły panie ze Wspólnoty Domowego Kościoła, Wspólnoty Oazy Dorosłych, Wspólnoty Góry Błogosławieństw, Urzędu Miejskiego, Koła Emerytów. Pyszne słodkości przygotowała także Pizzeria "Artus" oraz cukiernia "Bagietka", a Gminna Spółdzielnia upiekła bułeczki.  W tym dniu nie zabrakło tradycyjnego barszczu z uszkami, który przygotowały panie ze stołówki prowadzonej przez Ośrodek Społeczny w Wołczynie.  
   Patronat medialny wołczyńskiego Orszaku Trzech Króli objęło Radio Doxa, które transmitowało mszę świętą odprawianą o godzinie 12:00 w kościele p.w. Św. Teresy w Wołczynie oraz relacjonowało "na żywo" to nasze chrześcijańskie wydarzenie ze studia plenerowego.
   Serdecznie dziękujemy Mieszkańcom za tak liczny udział w pierwszym Orszak Trzech Króli, który zgromadził ponad dwa tysiące osób i był wydarzeniem nie tylko religijnym, ale także społecznym, promującym wartości rodzinne, integrującym lokalną społeczność, budującym więzi z miastem i jego mieszkańcami.
   Za wszelką pomoc dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w realizację naszego przedsięwzięcia: parafii Rzymskokatolickiej, wspólnotom parafialnym, społecznościom szkolnym, Ośrodkowi Kultury, Ośrodkowi Pomocy Społecznej, policji, straży miejskiej i strażakom z ochotniczych straży pożarnych, pracownikom Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, lokalnym firmom, sponsorom, mediom, a także wszystkim niewymienionym i ludziom dobrej woli.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją wykonaną przez Urząd Miejski, Wołczyński Ośrodek Kultury i fotografa Grzegorza Bednarka oraz odsłuchania relacji na antenie Radia Doxa
http://doxa.fm/aktualnosci/region/orszak-trzech-kroli-w-wolczynie-2/

Orszak Trzech Kóli w obiektywie fotografa Grzegorza Bednarka:

Fotorelacja z przejścia Orszaku Trzech Króli:

Fotorelacja z koncertu kolęd i pastorałek: