Majowa Nutka 2015

W dniach 3-4 maja br. w Akademickim Centrum Kultury odbył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca „Majowa Nutka" w Częstochowie.

To już dwudziesta czwarta edycja festiwalu cieszącego się tak ogromną popularnością wśród wokalistów i młodych muzyków. Festiwal promuje laureatów na konkursach piosenki w kraju i za granicą. Wzięły w nim udział po raz trzynasty reprezentantki sekcji solowej dziecięcego zespołu „Wielokropek" działającego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Wołczynie.
„W pięciu kategoriach wiekowych ogółem wystąpiło dziewięćdziesięciu sześciu młodych wokalistów oraz zespoły wokalno-instrumentalne i taneczne z Estonii, Mołdawii, Ukrainy, Portugalii i Polski" – mówi opiekun artystyczny zespołu Maria Tymczyszyn.
Międzynarodowemu jury przewodniczył Amerykanin Frank Parker, muzyk i kompozytor dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grammy. W kategorii do lat 10 IV miejsce „Złotą Półnutkę" otrzymała Karolina Sytniewska za piosenkę „Kołysanka dla mamy", VI miejsce „Brązową Półnutkę" Roksana Teodorowska za utwór „Mama wszystko wie".
W kategorii 11-13 lat Paulina Łabędzka zdobyła IV miejsce „Złotą Półnutkę" za piosenkę „Cykady na cykladach", Aleksandra Ryszka za utwór „Moje królestwo" wywalczyła IV miejsce „Złotą Półnutkę", Zofia Martyniszyn V miejsce „Srebrną Półnutkę" za wykonanie piosenki „Tyle słońca w całym mieście", Roksana Nowak V miejsce „Srebrną Półnutkę" za utwór „Don't know why" oraz Julia Slimak VI miejsce „ Brązowa Półnutka" za piosenkę „ To tylko taniec".
W kategorii wiekowej 14-16 lat Emilia Artymicz za wykonanie piosenki pt. „Taki cud i miód" zajęła VI miejsce „Brązową Półnutkę".
Ogromny sukces w kategorii wiekowej 14-16 lat odniosła Kinga Konefał za piosenkę pt. „Adagio" otrzymując nagrodę GRAND PRIX na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Częstochowie. Kinga już po raz szósty brała udział w tym festiwalu. Jej sukces jest efektem wieloletniej pracy i uporu do osiągnięcia tak zaszczytnego miejsca. Kinga od 2009 roku niejednokrotnie odnosiła sukcesy na dziecięco – młodzieżowych festiwalach międzynarodowych takich jak: „Majowa Nutka" w Częstochowie, „Deszcz Gwiazd" w Pradze, „Złoty Liść" w Parnu – Estonia, „Berlińska Perła" w Berlinie, „Złote Talenty" w Pradze, jak również na festiwalach ogólnopolskich, m.in. „Piosenkobranie" w Opolu, na XXI Spotkaniach Muzyków Jazzowych w Rudnikach, Finalistka Wojewódzkich Eliminacji Debiuty 2013 KFPP w Opolu, Festiwalu Piosenki Angielskiej „Face the music" w Brzegu, a także Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu. Swój sukces Kinga Konefał dedykuje wieloletniemu opiekunowi artystycznemu Panu mgr Andrzejowi Tymczyszynowi, który zawsze ją wspierał i wierzył, że jej praca artystyczna kiedyś będzie wysoko doceniona.

Tekst:
Opiekun artystyczny zespołu „Wielokropek"
Maria Tymczyszyn